30 березня — день визволення Березанщини від фашистських загарбників

0
113

30 березня не просто звичайний весняний день. Це день звільнення Березанщини від німецько-фашистських загарбників, розповідають на Фейсбук-сторінці Березанської публічної бібліотеки. 

З нагоди відзначення 80-річниці з Дня визволення Березанщини в публічній бібліотеці оформлено книжкову виставку «Заплакало небо дощами». Схилимо голови перед пам’яттю тих, хто віддав своє життя за рідний край.

Історія тих подій

80 років тому територія Березанщини була звільнена від німецьких нацистів. Передові частини 5-ої ударної армії 3-го Українського фронту під командуванням В.Д. Цвєтаєва, звільнивши 28 березня 1944 року м. Миколаїв від нациських загарбників, повели наступ в напрямку Одеси. В ніч з 29 на 30 березня військами 416-ої Таганрозької стрілецької дивізії були звільнені села Кімівка (нині Калинівка), Чапаєвка (нині Щасливе), Журівка, Тилігуло-Березанка (смт Березанка). Того ж дня 108-ма стрілецька дивізія стрімким кидком звільнила села Краснопілля, Ташине, Прогресівку. Тоді в бою загинули Василь Степанович Лазаренко із Донецька і Паршин Семен Данилович із Саратова. (Загиблих воїнів було захоронено в Березанці на місці між нинішніми пам’ятними знаками Голодомору і жертвам та ліквідаторам Чорнобильської катастрофи і встановлено Пам’ятник солдату-визволителю. В 1978 році відбулося урочисте перепоховання останків воїнів-визволителів в братську могилу, яка входить до нинішнього комплексу загиблим воїнам-землякам).

31 березня гвардійці 109-ої та 86-ої стрілецьких дивізій вибили ворога з села Лимани. Цього ж дня частини 244-ої стрілецької дивізії 6-ої армії звільнили Богданівку та Комісарівку. 

В боях за територію колишнього Березанського району загинуло 206 воїнів. Серед мужніх воїнів-визволителів Миколаївщини та Березанщини – двоє наших земляків: 

— Силенко Сергій Іванович, житель села Журівка, кавалер орденів «Великої Вітчизняної війни», «Червоної зірки», «За мужність».

— Луста Володимир Григорович, житель Березанки, кавалер орденів «Великої Вітчизняної війни», «За мужність». 

За три роки окупації території колишнього Березанського району загинуло 263 мирних жителів, з них 191 розстріляно, 72 померли від ран. Серед розстріляних – голови колгоспів Комісарівки, Березанки, голова сільпо села Лимани, 30 мирних жителів Березанки. 

Події тих грізних літ повинні назавжди залишитися в нашій пам’яті. У дні визволення Березанщини від німецько-фашистських окупантів давайте згадаємо імена загиблих родичів, земляків, усіх співвітчизників, які, не шкодуючи своє здоров’я, боронили нашу рідну землю. Вічна їм пам’ять. 

За матеріалами комунального закладу «Березанський районний народний історичний музей» Березанської селищної ради.