Податок на землю: власники яких ділянок мають сплатити державі мінімальний внесок

0
1627

Для власників землі в Україні з 1 січня 2023 року запроваджено обов’язковий новий податок ― Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ). Сплачувати його мають усі власники землі та фермерських господарств. Сума податку для кожного буде різною.

Юрист Сергій Фойт розповів, за які саме типи земель потрібно сплачувати МПЗ і у яких випадках податок сплачує власник, а коли орендар.

У Податковому кодексі України зазначено, що до платників мінімального податкового зобов’язання належать:

  • власники земельних ділянок, віднесених до с/г угідь;
  • користувачі, орендарі земельних ділянок віднесених до с/г угідь, які не передали ділянки до суборенди;
  • користувачі земельних ділянок віднесених до с/г угідь на інших умовах (емфітевзис), які не передали ділянки до суборенди.

Важливо врахувати, що якщо земля знаходиться в офіційній оренді та зареєстрована у Реєстрі речових прав, то сплачувати податок повинен буде орендар. Якщо пай не перебуває в офіційній оренді та на нього не зареєстровано право на користування у Реєстрі прав, то МGP сплачує власник землі.

Мінімальне податкове обов’язково вважається за формулою, що прив’язана до нормативно-грошової оцінки ділянки або нормативно-грошової оцінки 1 га в області, де вона розташована, з урахуванням індексацій. Квитанції про оплату податку власники землі отримуватимуть до 1 липня 2023 року.

Уряд пішов на такий крок, щоб вивести ринок землі із тіні. За даними міністерства агрополітики, близько третини землі перебуває у «сірій оренді».